Австрискиот вицеканцелар даде оставка откако се појави експлицитна видео снимка (ВИДЕО)

Австрискиот вицеканцелар и лидер на Слободарската партија Хајнс Штрахе  денеска поднесе оставка поради скандалозно видео кое се појави во јавноста од него.

На видеото тој нуди државна работа за да добие финансика поддршка. 

Вицеканцеларот во заминување денеска имал средба со канцерот Курц на која разговарале за скандалозното видео , во кое тој заедно со потпретседателот на Слободарската партија Јохан Гуденусон на наводна внука на руски милијардер и нудат државна работа во замена за финансиска поддршка на нивната партија.