Тој е мелем за желудникот – сокот од компири е лек за многу болести

Благотворните својства на компирот одамна се познати во народната медицина, но наспроти тоа владее мислење дека оваа намирница не смее да се консумира сурова. Всушност, станува збор за заблуда, бидејќи во суров облик компирот е исклучително здрава намирница корисна за многу работи.

Исто така, кога зборуваме за заблудите, треба да се напомене и онаа која вели дека пред консумација неопходно е компирот да се излупи, бидејќи неговата лушпа е отровна. Вистината е дека лушпата на здравиот и органски компир не содржи никакви супстанци кои се штетни за нашето здравје, туку напротив, содржи многу минерали кои му се потребни на нашето тело.

Она што навистина е отровно е незрелиот компир кој има зеленикава кора, како и оној кој има из’ртено. Опасноста се крие во соланинот, токсин кој го има во из’ртените и во зелените делови на компирот. Но, од него можете да се ослободите многу едноставно – пред употреба само отстранете ги тие делови од комприот.

Сокот од компир е одлично природно средство за лечење на гастритис, една од најраширените болести на денешницата. Треба да консумирате по една лажица сок разреден со малку вода, половина час пред оброкот. 

Во терапија за третирање на чир на желудник и дванаесетпалачно црево, се советува секојдневна консумација на половина децилитар сок од компир на празен желудник, како и по 50 милилитри половина час пред ручек и пред вечера.

Сокот од компир придонесува за намалување на нивото на шеќер во крвта, како и во лечење на заболувања на белите дробови и дишните патишта, дури и кај потешките заболувања.

Будистичките свештеници тврдат дека секојдневната консумација на два децилитри сок од компири може да допринесе за лечење на канцер и на други тешки болести. Ефикасноста на оваа супстанца во разбивање на ракот постепено се докажува и во научните истражувања.


Оставете коментар