понеделник, август 15, 2022

Македонија

СПМ: Не прифаќаме yцeни од ДУИ за Резолуцијата

Доколку за ДУИ Резолуцијата во предложената форма е неприфатлива и бара сите партии да го усогласат текстот и по него да се гласа, тогаш...

Економија

Ново поскапување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15% во однос на минатата недела. Цените на...

Хроника

Фрчат казни на сите страни: казнети 554 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (17.06.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила...

Регион

ЕУ лута на Орбан што забрани промовирање хомосексуалност на деца

EУ е многу загрижена за новиот закон во Унгарија со кој се забранува покажување и промовирање на хомосексуалноста на лица на возраст под 18...

Свет

Од денеска во Франција не е задолжително носење маски на отворено

Франција ги олеснува мерките против Ковид 19 поради подобрување на епидемиолошката состојба. Според тамошните власти состојбата се подобрила побрзо од што се очекувало. Од денеска...

Спорт

Се огласи УЕФА за реакциите на фудбалерите: Престанете, ќе казнуваме

По неколкуте реакции на фудбалери на напитоци на спонзори, се огласи со реакција и УЕФА. Оттаму побараа од сите 24 репрезентации да престанат играчите...

Соопштенија

Најново

Најчитано

Дневно