Секој еден од нас во просек годишно „конзумира“ 120.000 честички микропластика

Здравствените ефекти од внесувањето на овие честички сè уште се непознати, но некои парчиња се доволно…

Научниците предупредуваат : Човештвото ќе исчезне до 2050 година

Анализа со страшни сценарија во кои се предвидува дека човештвото ќе исчезне до 2050 до 2050…

Историското откритие на научниците: Откриено кој го изградил древниот Стоунхенџ

Британските научници ја анализирале ДНК-та на градителите на Стоунхенџ за да го утврдат нивното потекло и…

На Антартикот пронајден отпечаток стар 200 милиони години, но тоа не е најчудното нешто

Научниците во текот на експедиција на Антартикот откриле фоссилен отпечаток од стапало од диносаурус, стар околу…

Науката докажа: Жените им го скратуваат животот на мажите

Жените кои постојано им приговараат на мажите им го скратуваат животот, велат данските научници. Тие заклучиле…

Откриен цел град на Месечината: Неверојатна снимка од површината на природниот сателит

Ловецот на НЛО, Скот Ц. Варинг, сопственик на блогот НЛО Сајтингс дејли изнесе неверојатно тврдење кое…

Познат француски психијатар тврди: Изговаратје ја оваа реченица три пати дневно – ќе се случи чудо

Нашето здравје е производ на нашите мисли. Познатиот француски клинички психијатар Емил Коуе, направил еден експеримент…

Астронаутка порасна за пет сантиметри – има проблеми со костимот

Американската астронаутка Ен Меклејн, која е на мисија на Меѓународната вселенска станица (МВС), тврди дека нејзиниот…

Македонката Ивона Василеска првенец на генерација на атомска и нуклеарна физика во Русија

Таа е и соработник на ИТЕР, светска организација од Франција посветена на искористување на плазмата како…

Ако некогаш се активира овој вулкан, Америка ќе ја снема од лицето на земјата

Научниците уверуваат дека еден ден масивниот супервулкан во Јелоустоун ќе доживее ерупција од 8. категорија, а…

Научник потврди: Oдењето на работа пред 10 часот е тортура

Научникот Пол Кели вели дека одењето на работа пред 10 часот е модерна тортура.  Објаснува дека…

НАСА ги запрепасти сите со фотографија – дали го видовте земјот на небото? (ФОТО)

НАСА објави фотографија од мистериозната Аурора боралис која потсетува на земј кој отворил уста и се…