Home Регион ЕУ лута на Орбан што забрани промовирање хомосексуалност на деца

ЕУ лута на Орбан што забрани промовирање хомосексуалност на деца

0
ЕУ лута на Орбан што забрани промовирање хомосексуалност на деца

EУ е многу загрижена за новиот закон во Унгарија со кој се забранува покажување и промовирање на хомосексуалноста на лица на возраст под 18 години. Оттаму најавија дека се врши проценка дали унгарскиот закон го крши законодавството на Унијата.

-Проверуваме дали станува збор за кршење на законодавството на ЕУ. Верувам во Европа што прифаќа различност, а не во таква што им ја крие на нашите деца, рече Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Владата на унгарскиот десничарски премиер Виктор Орбан, возвраќа дека законот, што вклучува воведување регистар на осудени педофили, е неопходен за заштита на децата.

Овој закон е само еден во низата што се под лупата на ЕУ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно