Home Актуелно Фрчат казни на сите страни: казнети 554 возачи за брзо возење

Фрчат казни на сите страни: казнети 554 возачи за брзо возење

0
Фрчат казни на сите страни: казнети 554 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (17.06.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 554 возачи, информираат од МВР.

Спореди информациите од Министерството за внатрешни работи, од санкционираните возила, 101 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 16 возилa се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Најголем број од санкциите се изречени на територија на СВР Тетово – 106, а потоа на територија на СВР Скопје – 83, на територија на СВР Охрид – 67…

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

-Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно