Home Македонија Пристигнаа 20.000 дози вакцини донација од Грција

Пристигнаа 20.000 дози вакцини донација од Грција

0
Пристигнаа 20.000 дози вакцини донација од Грција

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека денеска пристигнала донација од 20.000 дози вакцини Астра Зенека од владата на Република Грција. Донацијата ја прими лично министерот Филипче, а му се придружи и премиерот Заев кој во моментот пристигнувал од Брисел.

  • Денеска од нашите пријатели од Владата на Република Грција ја примивме донацијата од000 дози вакцини Астра Зенека. Оваа поддршка од грчката Влада, амбасадорот на Република Грција, Н.Е. Русос Кундурос и грчкиот народ се од голема важност за нас, за што им изразувам благодарност. За време на примопредавањето не поздрави и премиерот Зоран Заев кој во тој момент се врати од Брисел, напиша Филипче на неговиот профил на Фејсбук.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно