Home Актуелно Владата воведува нов данок – ново поскапување за горивата

Владата воведува нов данок – ново поскапување за горивата

0
Владата воведува нов данок – ново поскапување за горивата

Владата воведува нова давачка со која ќе се зголеми цената на горивата од 1 јули годинава.

  • Владата ќе воведе еколошка такса за литар дизел и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти денеска премиерот Зоран Заев.

Како што рече Заев, оваа мерка се воведува затоа што Владата планира сериозни вложување во екологијата и обновливите извори на енергија. Во меѓувреме, тој најави дека Владата планира да го намали ДДВ од 18 на пет проценти на сметките на електричната енергија за граѓаните да не го почувствуваат поскапувањето на струјата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно