Home Актуелно Засолнете се на време, попладне не очекува невреме

Засолнете се на време, попладне не очекува невреме

0
Засолнете се на време, попладне не очекува невреме

Денеска попладне не очекуваат врнежи, на одредени места пороен дожд проследен со електрични празнења и засилен ветер, најавуваат од УХМР. На некои места се прогнозира и изолирана појава на град проследена со крактоктрајно невреме. Вакво време не очекува и во следните неколку дена.

До вторник ќе биде нестабилно, претежно попладне, а локално процесите може да бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, засилен ветер и град. Нестабилноста ќе биде особено изразена во текот на утрешниот ден.

Од вторник условите за невреме ќе се намалат, но и натаму ќе има можност за пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови.

-Денеска, од пладневните часови на места и особено во планинските региони на западот ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде со појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 25 до 34 степени. Во Скопје од пладневните часови ќе има зголемена облачност, појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурата ќе достигне 32 степена. Во следните денови во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните часови на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град, понекаде и во вид на невреме. Температурите ќе се покачат, а особено топло ќе биде од почетокот на следната недела кога претежно на југоистокот ќе надминуваат 35 степени, наведува УХМР.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно