Home Свет Астра Зенека: Терапијата со антитела не успева да штити од корона

Астра Зенека: Терапијата со антитела не успева да штити од корона

0
Астра Зенека: Терапијата со антитела не успева да штити од корона

Нашата терапија со моноклонални антитела, AZD7442, се покажа како неуспешна во превенција на болеста од Ковид-19 кај лица кои биле изложени на коронавирус, објави англиско-шведскиот производител на лекови Астра Зенека.

Оттаму информираат дека во истражувањето учествувале невакцинирани лица постари од 18 години, кои биле во контакт со заразените во последните осум дена.

  • Иако лекот не ја исполни примарната цел да спречи појава на симптоми, ние сме охрабрени од заштитата што им ја пружи терапијата AZD7442 на учесниците со негативен ПЦР тест, велат од „Астра зенека“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Дневно